„Dobra gitara rozwija się wraz z muzykiem, potrafi go zmienić, jest partnerem do wyrażania emocji i mostem do dialogu z publicznością”.
Do zbudowania wyjątkowego instrumentu lutnik potrzebuje regularnego kontaktu z drewnem, bez polegania na wielu urządzeniach, dlatego wszystkie moje instrumenty wykonuję ręcznie. Wykorzystuję do tego najlepsze dostępne materiały, z których większość jest suszona powietrzem i sezonowana przez wiele lat, a cały proces przebiega w warunkach kontrolowanej wilgotności w granicach 40~45%. Budowanie w ten sposób jest wolniejsze i wymaga znacznie więcej umiejętności, ale główną zaletą jest jego elastyczność; zmiany można wprowadzić w dowolnym momencie, sprawiając, że każda gitara będzie wykonana zgodnie z oczekiwaniami.
Staram się zbudować lekką i czułą gitarę o dobrej grywalności, z naciskiem na klarowność, szeroką paletę kolorów i głęboki dźwięk, mając na uwadze objętość, ale nie kosztem brzmienia.
Dla zapewnienia możliwie najlepszego komfortu gry każda gitara przechodzi kilkuetapowy proces regulacji. Istotne jest, aby poziomy progów, profil podstrunnicy, akcja strun oraz kształt siodełka były dokładnie ustawione.
Drewno
Drewno którego używam do tworzenia płyt rezonansowych i usztywnienia to świerk europejski oraz czerwony cedr, zwykle w połączeniu z palisandrem indyjskim. Chętnie korzystam z alternatywnych gatunków drewna do budowy pudła rezonansowego takich jak bubinga, amazaque, orzech czy jawor falisty. Mahoń oraz „hiszpański" cedr stosuję do budowy szyjki gryfu, natomiast heban to podstawowe drewno na podstrunnice.
Mostek
Stosuję system z 12 otworami do wiązania strun w mostku. Ta metoda zwiększa kąt nachylenia strun za siodełkiem mostka, a tym samym maksymalizuje przenoszenie energii na płytę rezonansową oraz zapewnia bardziej czysty i wyraźny dźwięk.
Podstrunnica
Dopasowuję podstrunnice tak, aby strona basowa lekko opadała w kierunku otworu rezonansowego. Pozwala to utrzymać stałą wysokość wszystkich strun nad płytą rezonansową i zwiększa komfort gry, a dokładne pozycjonowanie i opracowanie progów zapewnienia prawidłową intonację.
Wykończenie
Politurą, świeżo przygotowanym, spirytusowym roztworem żywicy szelakowej. Uważam, że ta tradycyjna technika jest najbardziej odpowiednia dla ręcznie wykonanej gitary klasycznej. Ciepłe, bursztynowe odcienie szelaku wydobywają prawdziwe piękno drewna, tak jak żaden inny lakier. Cienkie, lekkie wykończenie politurą poprawia jakość instrumentu, zarówno pod względem akustycznym, jak i wizualnym. Przez stulecia sprawdziło się doskonale w gitarach klasycznych.
Środowisko/cites
Bezpośrednim rezultatem tego, że poprzez szybką i często nielegalną eksploatację gatunek staje się zagrożony i znajduje się na skraju wyginięcia są ograniczenia w handlu w ramach Międzynarodowej Konwencji o Handlu Zagrożonymi Gatunkami (CITES). Z powodu zmniejszenia dostępności i wzrostu ceny drewna lasów tropikalnych, zaistniała potrzeba znalezienia ekonomicznie i środowiskowo zrównoważonych, alternatywnych gatunków.
Uważam, że obowiązkiem lutników jest zwrócenie uwagi na kwestię ochrony środowiska, zwiększenie świadomości i pomaganie klientom w podejmowaniu decyzji dotyczących wyboru surowca na instrumenty.